Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bunkry do rozbiórki?

Redakcja
Z Jarosławem Butkiewiczem z Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków „Bunkier” rozmawiała Hanna Walenczykowska.

Z Jarosławem Butkiewiczem z Bydgoskiego Stowarzyszenia
Miłośników Zabytków „Bunkier” rozmawiała Hanna Walenczykowska.

<!** Image 2 align=none alt="Image 160064" sub="Członkowie stowarzyszenie „Bunkier” podczas penetrowania umocnień. Przy kopule pancernej od lewej Grzegorz Zieliński i Jarosław Butkiewicz. Fot. nadesłana">

Stowarzyszenie napisało list otwarty, protestując w ten sposób przeciwko planom rozbiórki obiektów powojskowych, w tym schronów znajdujących się na terenie Bydgoszczy.

List otwarty wysłaliśmy do wojewody, konserwatora zabytków oraz szefa Lasów Państwowych. Dowiedzieliśmy się o tych planach, czytając ogłoszenia o przetargach zamieszczonych na stronach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Z treści wynika, że z 28 bydgoskich schronów ma być rozebranych aż 20.

Znajdują się one...

Przy ulicach: Glinki, Szpitalnej, Solnej, Wojska Polskiego oraz w Łęgnowie i Emilianowie. Jest o co walczyć, ponieważ wszystkie są w bardzo dobrym stanie.

Bunkry to miejsca, w sąsiedztwie których nie jest zbyt pięknie. Większość dziś jest dzikimi wysypiskami śmieci.

W środku jednak są bardzo czyste. Otoczenie bunkrów można posprzątać w dwa dni. W każdej chwili możemy przeprowadzić akcję oczyszczania. Nie tylko w ramach Dnia Ziemi i akcji „Sprzątanie Świata”.

Czy tylko o schrony i wojskowe umocnienia będziecie Państwo walczyć?

Nie. Chcielibyśmy też ochronić pozostałości po innych obiektach, na przykład fontannie. Na Kapuściskach zachowało się jej koryto. Kiedyś była elementem rekreacyjnego skweru, z którego korzystały niemieckie dziewczyny, mieszkanki bydgoskiego obozu. Niemki pracowały w służbie pomocniczej, kontrolowały jakość produkowanego prochu w D.A.G. Fabrik.

Ale nie wszystkie będzie można zagospodarować i wykorzystywać turystycznie?

Zgadza się, jednak nie trzeba niszczyć tych obiektów. Można zamurować wejścia, zasypać wykopy. Warto zachować je dla przyszłych pokoleń. Może kiedyś ktoś zechce je wykorzystać po to, by pokazywać turystom? Tak zabezpieczone zostały schrony znajdujące się na Osowej Górze. Są one pozostałością po obozie włoskich jeńców. Włosi pracowali w hitlerowskich zakładach produkujących części do samochodów...

Kogo to zainteresuje?

Wojskowe umocnienia są bardzo popularne. Prowadzimy rajdy piesze (najbliższy odbędzie się już 14 listopada - przyp. aut.), na które musimy prowadzić zapisy. Na jeden z pierwszych rajdów zgłosiło ponad 100 osób.

<!** reklama>

Najbardziej zależy Państwu na ocaleniu...

Obiektów D.A.G. - Fabrik Bromberg, bydgoskiej filii niemieckiego koncernu Dynamit Nobel, w której produkowano materiały wybuchowe. Powstaje tam przecież skansen, a my opracowaliśmy już projekt trasy turystycznej. Nie chcemy z nikim prowadzić wojen, ale chcemy współpracować, by uratować relikty bydgoskiej historii. Tragiczniej i nie do końca zbadanej przeszłości naszego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!