Budżety obywatelskie. Tutaj decydują mieszkańcy. Wejdź na...

Budżety obywatelskie. Tutaj decydują mieszkańcy. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami

(DZ)

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego w Bydgoszczy

Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego w Bydgoszczy ©Tomasz Czachorowski

W całej Polsce budżet obywatelski prowadzi około 20 procent wszystkich gmin, w tym niemal wszystkie duże miasta. W prawie 400 miejscowościach to ich mieszkańcy i mieszkanki decydują o inwestycjach, które następnie finansuje i realizuje samorząd. Z roku na rok rośnie też kwota, jaką samorządy przeznaczają do budżetu obywatelskiego. W całym kraju rocznie jest to ponad 300 mln złotych rocznie. W naszym regionie też nie brakuje ciekawych projektów, które doczekają się realizacji.
Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego w Bydgoszczy

Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego w Bydgoszczy ©Tomasz Czachorowski

W Bydgoszczy w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego miasto przeznaczyło rekordową kwotę ponad 13 milionów złotych. Coraz więcej głosów mieszkańcy oddają też na zgłoszone projekty. W tym roku było to ponad 55 tysięcy głosów. Nowością w tym roku są projekty ponadosiedlowe. Wnioskodawca musiał dla swojego pomysłu uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedli. Najwięcej głosów, blisko 4,3 tysiąca, dostało zadanie - rewitalizacja nabrzeża Starego Kanału Bydgoskiego.
W ramach inwestycji pomiędzy śluzą nr 4 a nr 5, czyli ul. Wrocławską a ul. Czarna Droga, powstanie nowa nawierzchnia ścieżki spacerowej, ścieżka rowerowa wzdłuż kanału, wzmocnione zostanie nabrzeże, a na wodzie powstaną 3 fontanny.

Drugim wygranym projektem są podświetlone minitężnie solankowe. Mają powstać przy ul. Rekinowej na Osowej Górze, w Fordonie i na Wyżynach na skwerze im. Gen. Aleksandra Wilka Krzyżanowskiego przy ul. Modrakowej i Kragujewca. Pomysł uzyskał blisko 3,3 tysiąca głosów.

W tym roku w Toruniu budżetowy tort składał się z 7 milionów 70 tysięcy złotych. Pierwszy etap weryfikacji przeszło 121 zgłoszonych projektów - 39 znalazło się na liście ogólnomiejskiej, 82 na 13 listach lokalnych. Do finału zakwalifikowało się 67 z nich. Największa konkurencja panowała na liście ogólnomiejskiej, gdzie pod poprzeczką finansową znalazło się 30 projektów. W przypadku kilku osiedli zarezerwowane dla nich fundusze przewyższały wartość wszystkich zgłoszonych pomysłów. Dzięki temu na przykład, już przed rozpoczęciem głosowania, wiadomo było, że na Bielawach-Grębocinie stanie replika celtyckiej rzeźby niedźwiedzia – jest to jeden z najbardziej oryginalnych projektów tegorocznej edycji toruńskiego budżetu partycypacyjnego.


Działaj z nami na budzetalert.pl - kliknij na zdjęcie, aby przejść do serwisu.
Budżet alert


We Włocławku do budżetu obywatelskiego zostały zgłoszone w tym roku 144 propozycje. Weryfikację przeszło 70 pomysłów, które poddano pod głosowanie. 17 dotyczyło projektów ogólnomiejskich, a 53 osiedlowych. W puli ogólnomiejskiej zwyciężył projekt zakładający budowę bazy rowerów miejskich. Na Zazamczu będzie kontynuowana budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół Elektrycznych. Na osiedlu Zawiśle będzie z kolei powiększony i doposażony plac zabaw przy ul. Mostowej.Małe Południe wzbogaci się o ogólnodostępny plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 7. Na Dużym Południu zwyciężył projekt zagospodarowania terenu wokół SP 20. Na osiedlu Michelin wygrał projekt zbudowania siłowni zewnętrznej.

Grudziądzanom głosującym w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego najbardziej spodobał się pomysł utworzenia Centrum Edukacji Przeciwpożarowej "Ognik". Projekt ten złożył jeden z grudziądzkich strażaków, a polegać ma on na utworzeniu w budynku PSP sal, w których dzieci będą uczyły się m.in. jak zachować się podczas pożaru. Na pomysł ten oddano aż 1.657 głosów. Jego realizacja ma kosztować 250 tys. zł. W Chełmnie powstał np wybieg dla psów.Kosztował 30 tysięcy złotych. Zamknięty teren ma zapewnić bezpieczeństwo ludziom i zwierzętom.

W Budżecie Obywatelskim 2018 mieszkańcy Chełmży zgłosili łącznie 6 projektów, z czego po weryfikacji pod głosowanie przyjęto 4. W rozstrzygniętej ostatnio edycji Budżetu Obywatelskiego 2019 wpłynęło 5 propozycji zadań, a 4 z nich przeszły do dalszej realizacji. W gminie Wielka Nieszawka zgłoszono 6 projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 – wszystkie z nich zostały zrealizowane. Podobnie powyższa kwestia przedstawia się w rozstrzygnięciu Budżetu Obywatelskiego 2019 – wszystkie trzy projekty z gminy ogólnomiejskiej będą realizowane. Dwa ciekawe projekty realizowane w BO 2018 i 2019 Chełmży to głównie: dalsza rozbudowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej nad Jeziorem Chełmżyńskim. W tym roku zostały udostępnione m.in. altany, ławy, grille oraz miejsca na ognisko.

W 2019 roku, w ramach Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, zrealizowanych zostanie na terenie Inowrocławia 12 inwestycji zaproponowanych przez mieszkańców w roku bieżącym. M.in. Osiedle Mątwy - wyposażenie integracyjnego placu zabaw przy ul. Poznańskiej; osiedle Stare Miasto - nowoczesny zestaw zabawowy na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Wojciecha, siłownia plenerowa przy ul. 3 Maja oraz projekt "Ćwiczymy i bawimy się przy Kozłówce"; osiedle Szymborze - bieżnia jednotorowa na boisku Szkoły Podstawowej nr 10.

W przyszłym roku na plaży w [Jankowie (gmina Pakość) powstanie altana biesiad­na z miej­scem na ognisko. Z inicjatywą tą wyszły pakoskie morsy, które w jeziorze Pakoskim zażywają mroźnych kąpieli. Chcą jednak, by z tego miejsca korzystali wszyscy mieszkańcy gminy i to przez cały rok.

BudżetAlert.pl


Chcesz wiedzieć, jak jest w innych gminach z regionu? Kto zebra najwięcej głosów? Jakie pomysły na polepszenie swojego otoczenia mają mieszkańcy? Odwiedź nasz serwis BudzetAlert.pl

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo