Bolid Kubicy czerwoną latarnią

PAP
Mistrz świata Formuły 1 Hiszpan Fernando Alonso (McLaren-Mercedes) wygrał w niedzielę na torze Sepang wyścig o Grand Prix Malezji, drugą eliminację MŚ.

Drugi był Anglik Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), a trzeci Fin Kimi Raikkonen (Ferrari). Robert Kubica (BMW-Sauber) zajął ostatnie, 18. miejsce.

Alonso odniósł szesnaste w karierze zwycięstwo w mistrzostwach świata Formuły 1. Po wygranej w Malezji broniący tytułu mistrza świata Hiszpan został liderem klasyfikacji generalnej z dorobkiem 18 punktów.

Ferrari zawiodło

Wyścig na torze Sepang nie był udany dla zawodników Ferrari. Massa, który od razu po starcie stracił prowadzenie na rzecz Alonso, spadł na szóstym okrążeniu na piąte miejsce, gdy przy próbie wyprzedzenia Hamiltona wypadł z toru.

<!** reklama left>Brazylijczyk znalazł się za Niemcem Nickiem Heidfeldem z zespołu BMW-Sauber, który obronił się przed atakami Massy i ostatecznie zajął w wyścigu czwarte miejsce.

Fernando Alonso dojechał do mety niezagrożony, mając ponad 17 s przewagi nad drugim kierowcą McLarena - Lewisem Hamiltonem. Trzecie miejsce zajął Fin Kimi Raikkonen (Ferrari), który przez ostatnie dziesięć okrążeń (z 56 przejechanych przez zawodników) zmniejszył swoją stratę do Hamiltona do niespełna jednej sekundy. Hamilton startował w wyścigu Formuły 1 po raz drugi w karierze. Trzy tygodnie temu w Australii wywalczył trzecie miejsce, w Malezji był już drugi.

Robert Kubica rozpoczął rywalizację na torze Sepang dobrze, tuż po starcie awansował z siódmego na szóste miejsce, wyprzedzając Niemca Nico Rosberga (Williams). Ale i tym razem Polak miał problemy techniczne z bolidem. Uszkodzeniu uległa kontrola trakcji. Kubica już w trakcie 11 okrążenia, jako pierwszy zawodnik zjechał do boksu.

Wymiana spojlera

Wymiana opon i tankowanie bolidu trwało prawie 15 sekund, Polak wyjechał na tor na czternastym miejscu. W boksie ekipy Sauber Kubica pojawił się ponownie w trakcie 28. okrążenia, tym razem w jego pojeździe wymieniony został przedni spojler.

Wymiana tego elementu sprawiła, że Polak w drugiej części wyścigu zaczął uzyskiwać lepsze czasy okrążenia, wyprzedził nawet czterech rywali i przez pewien czas jechał na 15. pozycji. Ale w trakcie przejazdu 46. okrążenia, przy próbie wyprzedzenia Amerykanina Scotta Speeda (Toro Rosso) wypadł z trasy. Po tej przygodzie spadł na ostatnie miejsce, został zdublowany i straty do końca nie zdołał odrobić.

Wyniki Grand Prix Malezji:

1. Fernando Alonso (Hiszpania/McLaren-Mercedes) 1:32.14,930, 2. Lewis Hamilton (W. Brytania/McLaren-Mercedes) strata 17,557, 3. Kimi Raikkonen (Finlandia/Ferrari) 18,339, 4. Nick Heidfeld (Niemcy/BMW-Sauber) 33,777, 5. Felipe Massa (Brazylia/Ferrari) 36,705, 6. Giancarlo Fisichella (Włochy/Renault) 1.05,638, 7. Jarno Trulli (Włochy/Toyota) 1.10,132, 8. Heikki Kovalainen (Finlandia/Renault) 1.12,015, 9. Alexander Wurz (Austria/Williams) 1.29,924, 10. Mark Webber (Australia/Red Bull) 1.33,500, 11. Rubens Barrichello (Brazylia/Honda), 12. Jenson Button (W. Brytania/Honda), 13. Takuma Sato (Japonia/Super Aguri), 14. Scott Speed (USA/Toro Rosso), 15. Ralf Schumacher (Niemcy/Toyota), 16. Anthony Davidson (W. Brytania/Super Aguri), 17. Vitantonio Liuzzi (Włochy/Toro Rosso), 18. Robert Kubica (Polska/BMW Sauber) - wszyscy 1 okrążenie. Wyścigu nie ukończyli: Adrian Sutil (Niemcy/Spyker) - kolizja na 1 okrążeniu, Christijan Albers (Holandia/Spyker) - awaria 9 okrążenie, David Coulthard (W. Brytania/Red Bull) - awaria 38 okrążenie, Nico Rosberg (Niemcy/Williams) - awaria 44 okrążenie.