Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bliżej natury

Sylwia Rybacka
Coraz więcej z nas z uwagą czyta listę składników na opakowaniach kosmetyków i wybiera te z naturalnych komponentów.

Coraz więcej z nas z uwagą czyta listę składników na opakowaniach kosmetyków i wybiera te z naturalnych komponentów.
<!** Image 3 align=none alt="Image 212832" >
Moda na ekologię dotyczy nie tylko dbania o środowisko naturalne, ale także o siebie. Na topie jest zdrowy tryb życia. Szczególnie kobiety zwracają coraz większą uwagę na jakość tego, co wpływa na ich ciało. Zmieniają dietę na taką, która będzie bogata w produkty nieprzetworzone, korzystają z naturalnych kosmetyków.

Naturalne, czyli jakie?

Krąży przekonanie o tym, że wszystkie kosmetyki określane jako naturalne są zdrowe, jednak nie zawsze tak jest. Czym więc różnią się od tych tradycyjnych, powszechnie dostępnych? - Kosmetyki naturalne są przede wszystkim pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i zapachów czy dodatków odzwierzęcych - wyjaśnia Małgorzata Tomaszewska z Manufaktury Kosmetyków Naturalnych „Avebio”. - Najczęściej korzystają z nich osoby żyjące w stylu ekologicznym, wegetarianie, weganie oraz posiadacze skóry wrażliwej i alergicznej. Skład większości takich produktów tworzy jeden bądź dwa naturalne składniki. Daje to konsumentowi pewność, że korzysta z produktu najwyższej jakości.

<!** reklama>Okazuje się więc, że im krótsza lista składników na opakowaniu, tym większa szansa, że jest on naprawdę naturalny.

Proporcja jakości do ceny

Wybierając kosmetyki naturalne musimy liczyć się często z większym wydatkiem niż w przypadku popularnych środków pielęgnacyjnych. Ostatnio przeżywa czarne mydło Savon Noir, czy olej arganowy z Maroka. Małgorzata Tomaszewska przekonuje, że olej, który jest w stu procentach naturalny, nie może być tani. - Płacąc więcej, mamy pewność, że jest to produkt wysokiej jakości prosto z Maroka. Tańszy często ma niewiele wspólnego z eliksirem młodości.
Kupując olej arganowy, który doskonale wpływa na skórę (można smarować nim po kąpieli twarz i ciało) oraz włosy (nakłada się na noc i rankiem zmywa), powinnyśmy dokładnie przeczytać skład. Na rynku jest bowiem cała masa olejków, które mają w sobie zaledwie 10, 20 procent oleju arganowego. Reszta to zwykła chemia.

Należy też zburzyć mit, że wszystkie produkty eko mają bardzo krótką datę przydatności do użycia. Wynosi ona w zależności od produktu, od sześciu do piętnastu miesięcy, czyli tyle, ile faktycznie potrzeba na zużycie kosmetyku. Na przykład około 100 ml olejku arganowego wystarczy na około 6 miesięcy pielęgnacji twarzy. Zaletą wielu kosmetyków naturalnych jest ich duża wydajność.

Gdzie je znaleźć?

Jeszcze do niedawna kosmetyki naturalne były nie tylko mało reklamowane, ale również trudno dostępne. Teraz można je znaleźć praktycznie wszędzie - począwszy od sklepów specjalistycznych po sieciowe drogerie. Niekiedy kobiety próbują samodzielnie wykonać proste mikstury, których celem jest odżywić ciało. Przepisy niegdyś przekazywane były z pokolenia na pokolenie, teraz z jednego internetowego portalu na kolejne.

Jeden z największych polskich serwisów internetowych, zajmujących się modą i urodą - wizaż.pl, ogłosił plebiscyt najlepszych domowych sposobów na dbanie o ciało. Największą popularnością cieszy się peeling kawowy (uzyskał 831 głosów), a za nim (z dużo mniejszą liczbą głosów - 154) uplasowała się maseczka drożdżowa do skóry tłustej. Zabawa w farmaceutę może jednak czasem przynieść nam więcej strat niż zysków. Często pojawia się problem z przechowywaniem mikstur. A to ważne, by kosmetyki, których używamy nie straciły swoich właściwości oraz nie zaszkodziły. Katarzyna Błoch, kosmetolog, przestrzega: - Samodzielnie robione preparaty mogą wywoływać alergie czy podrażnienia. Tak naprawdę nie mając wiedzy i doświadczenia łatwo źle dobrać stężenie substancji. Błąd nie zawsze uwidacznia się na skórze od razu - dodaje. - Z kolei wybierając kosmetyki naturalne w sklepie musimy uważać na dobór składników, ponieważ każda skóra indywidualnie reaguje, chociażby na olejki eteryczne.

Kosmetolog uważa jednak, że naturalne kosmetyki dostępne obecnie na rynku mają bardzo wiele zalet: - Badania kliniczne, testy alergiczne, jeśli są w nich konserwanty - to dobrej jakości - mówi.

Rozsądek najważniejszy

Przy wyborze kosmetyków najważniejsze jest to, aby dopasować je do swojej skóry. Warto korzystać z tych naturalnych, ponieważ przy długotrwałym stosowaniu poprawią kondycję naszych włosów i cery nie wysuszając ich i nie zaburzając naturalnej gospodarki lipidowej. Kosmetyki tradycyjne zawierają substancje, które przy bardzo regularnym stosowaniu dadzą rezultat, jednak po odstawieniu często zauważamy, że efekt był tymczasowy. Tak działają np. odżywki do włosów z silikonami, czy balsamy do ciała o przyjemnej konsystencji i kuszącym zapachu. Skóra jest nawilżona, a włosy gładkie i lśniące jednak tylko w okresie używania preparatu. Skóra uzależniona od balsamu szybko przestanie być gładka, kiedy skończy się opakowanie i nie użyjemy kolejnego. Włosy bez silikonowej odżywki staną się suche i bez połysku.

Kosmetyki naturalne mają szansę przywrócić naturalną gospodarkę lipidową skóry na dłużej. Oznacza to, że z czasem być może nie będzie potrzeby, by nawilżać całe ciało po każdej kąpieli, kiedy przerzucimy się na naturalne mydło aloesowe w kostce.

Są również minusy: mydła naturalne często nie pachną wcale, popularne i skuteczne naturalne czarne mydło wręcz pachnie nieprzyjemnie. Konsystencja nie jest tak wygodna w użyciu jak w wypadku naszpikowanych chemią kosmetyków. Balsam trudniej się rozprowadza. Mydło słabiej się pieni. Można się jednak przyzwyczaić do tych niedogodności, widząc efekty.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!