Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko połowa mężczyzn ma kłopoty z płodnością. Dlaczego?

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
sxc.hu
Co piąta polska para bezskutecznie stara się o potomstwo. Bezpłodność, nie tylko w naszym kraju, jest poważną chorobą cywilizacyjną.

Zdaniem „Rzeczpospolitej” najtrudniej jest mieć dzieci parom mieszkającym w dużych ośrodkach miejskich, zwłaszcza na Śląsku. Najmniej problemów z bezpłodnością mają mieszkańcy Mazur i Podlasia.

- Niestety, co piąta para ma problemy, zatem możemy powiedzieć, że 20 procent par nie może uzyskać potomstwa. To naprawdę wysoki odsetek - potwierdza prof. Marek Grabiec, ordynator Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela. - Wpływ na bezpłodność ma wiele czynników, między innymi ciągły stres, sposób odżywiania się, tempo życia, powszechna obecność ultradźwięków oraz zanieczyszczenie środowiska.

Wszystkie niekorzystne dla organizmu ludzkiego czynniki bardziej szkodliwe są dla mężczyzn. Okazuje się, że aż połowa z nich wykazuje się dużą nadwrażliwością i dlatego ma problemy z płodnością. Ponadto, znaczący wpływ mają także choroby wirusowe przebyte w dzieciństwie, na przykład świnka, różyczka oraz odra. Choroby te mogą uszkodzić błony plemnikotwórcze.

Warto dodać, że na czele listy czynników powodujących bezpłodność u mężczyzn - jak podaje „Rzeczpospolita - są ksenoestrogeny, substancje masowo występujące w opakowaniach żywności, środkach ochrony roślin, kosmetykach lub konserwantach. Substancje te hamują powstanie i dojrzewanie plemników oraz mogą stać się przyczyną występowania nowotworów.

Jak pokazują statystyki, leczenie bezpłodności nie zawsze przynosi pozytywne skutki. Niektóre zmiany są nieodwracalne. Nie zajdą w ciążę na przykład...

- Pacjentki po przebyciu operacji usunięcia jajowodu lub kobiety, u których stwierdza się niedrożność jajowodów - twierdzi prof. Marek Grabiec. - W przypadku bezpłodności u mężczyzn, szanse na wyleczenie są niewielkie. To bardzo długa droga, która nie zawsze przynosi pożądane efekty.

Bez wspomaganego rozrodu, na przykład zastosowania metody in vitro, posiadanie potomstwa przez pary dotknięte bezpłodnością staje się niemożliwe.

Oczywiście, istnieją jednostki chorobowe (zapalenie gruczoły krokowego), które można wyleczyć i które powodują jedynie czasową bezpłodność mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!