Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblia pełna faktów

Tadeusz Oszubski
Biblia to nie tylko święta księga chrześcijaństwa. Przez wielu naukowców jest ona traktowana jako źródło informacji. Takie podejście uczonych do Biblii zaowocowało sensacyjnymi odkryciami.

Biblia to nie tylko święta księga chrześcijaństwa. Przez wielu naukowców jest ona traktowana jako źródło informacji. Takie podejście uczonych do Biblii zaowocowało sensacyjnymi odkryciami.

<!** Image 2 align=right alt="Image 115084" sub="Odkryta przez archeologów prawdziwa kopalnia króla Salomona">Wywodząca się z biblijnych opisów legenda kopalni króla Salomona mówi, że w tym zaginionym miejscu wydobywano diamenty lub złoto. Przez stulecia opowieści o ukrytych tam skarbach inspirowały niejednego awanturnika, naukowca i pisarza.

Gdzie jednak znajdowały się kopalnie biblijnego króla? Dziś już to wiemy dzięki odkryciu dokonanemu przez międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez dr. Thomasa Levy'ego z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz dr. Mohammada Najjara z Jordan’s Friends of Archaeology. Ci eksperci na początku listopada zeszłego roku odkryli w Khirbat en-Nahas starożytną kopalnię miedzi i ośrodek przetwórstwa tego metalu.

<!** reklama>Kopalnia miedzi, nie złota

To najnowsze odkrycie dowodzi, że choć kopalnie króla Salomona rzeczywiście istniały, to dostarczały mniej spektakularnych bogactw. Wydobywano w nich surowiec zapewniający w czasach starożytnych realne bogactwo i władzę. Mianowicie Salomon miał kopalnię nie diamentów, czy złota, ale miedzi - był to podstawowy składnik do wytapiania brązu, metalu, na którym opierała się technologia całej epoki. Przez wiele wieków tylko z brązu wyrabiano broń, narzędzia i naczynia oraz popularne ozdoby.

Odkryty w Khirbat en-Nahas starożytny ośrodek wydobycia i przemysłowej produkcji miedzi datowany jest na X wiek p.n.e., a więc czasy, kiedy w Izraelu - jak podaje Biblia - królowali Dawid, a po nim Salomon. Nazwa Khirbat en-Nahas oznacza w języku arabskim „ruiny miedzi”. Kopalnia usytuowana jest na południe od Martwego Morza w Jordanii, w okręgu Faynan. Ten obszar to biblijny Edom, bogata kraina dawnych wrogów Izraela pokonanych przez Hebrajczyków. Dziś jest to rejon pustynny, z rzadka zamieszkany.

Na tym obszarze już w latach 30. XX wieku kopalnie króla Salomona miał odkryć amerykański archeolog Nelson Glueck. Kolejne badania jednak tego nie potwierdziły, bo przeprowadzone w latach 80. XX wieku kolejne analizy znalezisk wykazały, że pochodzą one z V stulecia p.n.e., a więc z epoki żelaza, i nie można łączyć ich z wielkim władcą Izraela. Dopiero badania Levy'ego i Najjara przyniosły odkrycia z epoki brązu, ze stulecia, w którym panował biblijny Salomon.

- Khirbat en-Nahas to ośrodek z ponad setką starożytnych budynków, z fortecą włącznie. Położony jest na dużym obszarze ponad 24 akrów, pokrytym czarnym żużlem pozostałym z wytapiania metalu - wyjaśnia dr Levy. - W połączeniu z kopalnią te rozmiary wskazują na przemysłową skalę produkcji metalurgicznej.

Biblia, jak twierdzi wielu naukowców, jest swoistą kroniką, w znaczącym stopniu jest to zbiór opisów faktów historycznych. Zawarty w niej Stary Testament opisuje jednak czasy bardzo odległe, począwszy od powstania świata. Nauka zakłada, że początki tworzenia z opowieści biblijnych jednej całości dotyczącej historii Izraelitów i wykładni ich wiary sięgają czasów Mojżesza, czyli XV-XIII w. p.n.e. Jak więc archeolodzy mają skorygować błędy, które w stosunku do pierwowzoru mogli popełnić kolejni kopiści Biblii, a co utrudnia współczesne prace badawcze w terenie? Najlepszym wyjściem dla eksperta jest dotarcie do najstarszej wersji Biblii. I takie źródło odkryto.

Najstarsze cytaty biblijne

Najstarszy tekst biblijny odkrył zespół naukowców z University of Southern California. Badacze natrafili na niego nie w jakiejś grocie Judei, ale w muzealnym magazynie. Są to kilkucentymetrowe fragmenty zwojów ze srebrnej blachy, które znaleziono w 1979 roku w starożytnych żydowskich grobowcach pod Jerozolimą.

Dr Gabi Barkai, izraelski archeolog, już po wstępnych badaniach stwierdził, że odnaleziony tekst pokrywa się z kilkoma wersetami biblijnej Księgi Liczb. Nie można jednak było ustalić dokładnej daty powstania tekstu - blacha była podziurawiona i silnie skorodowana. Dopiero po kilku dekadach naukowcy z Southern California University mogli użyć do zbadania dokumentu najnowszych technik fotograficznych, stosowanych w laboratoriach NASA.

- Jesteśmy pewni, że pochodzą one z pocztku VI w. p.n.e. Zachowały się na nich najstarsze cytaty biblijne, jakie kiedykolwiek znaleziono - stwierdził dr Bruce Zuckerman, kierujący zespołem amerykańskich uczonych.

Takich właśnie źródeł potrzeba ekspertom w poszukiwaniu materialnych dowodów na to, że wiele opowieści zawartych w Biblii przekazuje fakty.

Fakty

Mury Jerycha

  • Biblia podaje, że Izraelici pod wodzą Jozuego zniszczyli mury Jerycha i zdobyli tę twierdzę.
  • Mury i wrota tej warowni odkrył włosko-palestyński zespół badawczy pod kierunkiem dr. Lorenzo Nigro.
  • Wg ustaleń archeologów, odkopana brama służyła miastu pomiędzy 1900 a 1550 r. p.n.e. Potem miasto zostało zniszczone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!