Bezkompromisowe podejście do jakości

Materiał informacyjny SUPRAVIS S.A.
Udostępnij:
O historii firmy, specyfice branży opakowań, ochronie środowiska i wyzwaniach na przyszłość rozmawiamy z Krzysztofem Kończalem, Prezesem Zarządu SUPRAVIS S.A.

Produkcją opakowań zajmujecie się od 37 lat. To bardzo dużo czasu i realnego doświadczenia na rynku.

Faktycznie istniejemy od 1985 r., początkowo pod nazwą PPH Gąsior. Co ważne, przez cały ten czas pozostaliśmy w 100 proc. polską firmą rodzinną. Blisko 40-letnia obecność na rynku oraz zdobyte know-how umożliwiają nam kreowanie innowacyjnych rozwiązań „od granulki do gotowych opakowań”. Siedziba firmy od początku jest zlokalizowana w Bydgoszczy. Obecnie zajmujemy obszar ponad 13 ha, a nasze możliwości produkcyjne osiągają 25 tys. ton rocznie.

Co stoi za Państwa sukcesem? Jakie były momenty przełomowe w rozwoju firmy?

Było ich kilka, ale bezsprzecznie każdy dotyczył inwestycji, które pozwalały nam rozszerzać portfolio produktowe. Zaczynaliśmy od produkcji osłonek poliamidowych, później zakupiliśmy linie do produkcji wielowarstwowych folii barierowych. W 2006 r. rozpoczęliśmy proces druku i laminacji. Dwa lata później uruchomiliśmy linię do produkcji rękawów termokurczliwych, których w tym momencie mamy już trzy. Etapem przełomowym było również pozyskanie i regularne certyfikowanie systemem BRC – to gwarancja bezpieczeństwa dla naszych klientów w kontekście produkcji opakowań do żywności. Ostatnie lata to także intensywny czas – w 2018 r. oddaliśmy do użytku najnowocześniejszy magazyn wyrobów gotowych, a w ostatnim roku zainwestowaliśmy w park maszynowy. Nasz teren powiększył się także o dwie nowe hale produkcyjne. Obecnie łączna powierzchnia wszystkich hal to już 30 tys. mkw. Sadzę, że wiele jeszcze przed nami i to również rynek będzie definiował następne momenty przełomowe – jednak jesteśmy pewni, że sprostamy wymaganiom!

Skoro o rynku mowa – co sprawia, że SUPRAVIS tak dobrze radzi sobie w branży opakowań? I to w globalnym wymiarze?

W jednym miejscu, w siedzibie firmy w Bydgoszczy skupiona jest produkcja, która opiera się na kilku skomplikowanych technologiach wytwarzania. Nasz w pełni zautomatyzowany park maszynowy składa się z ogromnych, kilkupiętrowych konstrukcji, które mogą przyprawić o zawrót głowy osoby, które nigdy nie miały do czynienia ze specyfiką branży. Mnogość różnych technologii sprawia, że nieprzemyślana wymiana kadry czy też nieplanowane zastępstwa są niemożliwe. Każdy jest ekspertem w wąskim obszarze specjalizacji.


W branży opakowań chyba nie ma wielu takich firm?

Jesteśmy jedynym producentem w Polsce o tak charakterystycznym i kompleksowym portfolio. Niektóre z naszych rozwiązań nadal są jedynymi w kraju, inne zaś stanowią najnowocześniejsze linie w Europie. Spektakularne inwestycje w linie produkcyjne i park maszynowy o wartości bliskiej 5 mln euro każda stawiają nas w światowej czołówce producentów opakowań do żywności. Globalny zasięg relacji biznesowych oraz współpraca z największymi producentami z branży spożywczej w Polsce potwierdzają solidność naszej pracy. Są także świetną wizytówką polskiej, rodzinnej firmy o możliwościach i aspiracjach światowych, która swój rozwój zawdzięcza bezkompromisowemu podejściu do jakości produktów. Poza tym firma działa kompleksowo, inicjując kooperację między produkcją i sprzedażą, a także oferując naszym klientom usługi serwisowe i doradcze.

Wasze kompetencje i osiągnięcia potwierdzają liczne nagrody. Które z nich są dla Pana szczególnie ważne i dlaczego?

Od kilku lat potwierdzeniem wiarygodności, prężnego rozwoju i dobrej kondycji finansowej naszej firmy jest obecność na liście najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw z sektora MŚP i tytuł Gazel Biznesu. W tym roku do naszej kolekcji dołączył również tytuł „Diamenty Forbesa 2022”. Jesteśmy bardzo dumni, że należymy do tego prestiżowego grona. Obecność na liście rankingowej jest bowiem potwierdzeniem siły, jakości marki, prezentowanych przez firmę wartości. Na dużą uwagę zasługuje też najnowsze wyróżnienie – bardzo ważne, bo od lokalnej społeczności! Na początku czerwca zostaliśmy dostrzeżeni w kolejnej edycji konkursu „Pracodawca Pomorza i Kujaw 2021”. Organizatorzy zwrócili uwagę na nasze konsekwentne działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, skutkujące inwestycjami, które wprowadzają na rynek ekologiczne opakowania do żywności. Wyróżnienie obejmowało również tworzenie nowych miejsc pracy w oparciu o wysokie standardy BHP.

Zatrudniacie dużo nowych osób? Czy znalezienie wykwalifikowanych pracowników jest trudne?

Myślę, że w ostatnim czasie to powszechny problem i każdy pracodawca szuka nowych sposobów na dotarcie do potencjalnych kandydatów. Obecnie SUPRAVIS zatrudnia blisko 350 pracowników na różnych stanowiskach produkcyjnych, administracyjnych i menedżerskich. Stabilność firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, zatrudnianie wyłącznie na podstawie umów o pracę oraz możliwość kreowania osobistej ścieżki zawodowej stanowią nasze atuty. Ciągłe inwestycje i rozwój parku maszynowego to doskonałe bodźce do tworzenia nowych miejsc pracy, których z każdym rokiem przybywa. Wzrost produkcji, zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, dynamika rozwoju to wypadkowe tworzenia nowych miejsc pracy dostosowanych do zmieniającego się otoczenia. Zawirowania na światowych rynkach, załamania gospodarek, kryzysy ekonomiczne czy pandemia koronawirusa stawiają firmę SUPRAVIS S.A. w gronie elastycznych firm. Branża opakowaniowa, przez swoje nastawienie głównie na sektor spożywczy, realizuje działalność biznesową ukierunkowaną na produkty pierwszej potrzeby. Taka odporność na zmieniające się warunki otoczenia uatrakcyjnia wizerunek firmy jako dobrego i odpowiedzialnego pracodawcy.

Jakie cele stawiacie sobie Państwo na przyszłość?

Największym wyzwaniem rozwojowym jest dla nas sprostanie wymaganiom sektora spożywcze-go w zakresie ekologicznych rozwiązań opakowaniowych dla żywności. W tym celu już w 2019 r. podjęliśmy współpracę z międzynarodową organizacją CEFLEX, która zrzesza przedstawicieli łańcucha dostaw, aby osiągnąć założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Współpraca na arenie międzynarodowej daje nam dostęp do najnowszych badań i nowinek technologicznych, niezbędnych do rozwoju produkcji z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz troski o środowisko. Celem firmy jest utworzenie najnowocześniejszego Centrum Doskonalenia Opakowań, aby na miejscu testować i sprawdzać produkty zanim trafią do klientów. Dzięki tak ambitnym inwestycjom nasi specjaliści z zakresu technologii i serwisu będą mogli udoskonalać produkcję w specjalnie do tego celu wyposażonym pomieszczeniu. Perspektywicznie ma to doprowadzić do stworzenia centrum badawczo-rozwojowego. Od niedawna jesteśmy również członkiem Polskiego Paktu Plastikowego – chcemy bowiem współpracować na rzecz środowiska też na gruncie polskim. Liczymy, że tak przemyślane działania dadzą nam możliwość ciągłego doskonalenia i rozwoju, aby w dłuższej perspektywie pozostać topowym graczem na rynku opakowań i nadal być atrakcyjnym pracodawcom w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie