Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barkarze i śluzowi pokażą się od poniedziałku

jar
Wzrasta zainteresowanie Kanałem Bydgoskim. Na tej fali powstało muzeum, w którego zbiorach znajdziemy mnóstwo pamiątek. Przybywa także publikacji na ten temat.

Wzrasta zainteresowanie Kanałem Bydgoskim. Na tej fali powstało muzeum, w którego zbiorach znajdziemy mnóstwo pamiątek. Przybywa także publikacji na ten temat.

Inicjatorem i założycielem muzeum jest Sebastian Malinowski, nauczyciel historii w III Liceum Ogólnokształcącym. Właśnie tam placówka znalazła siedzibę. Ale droga do otwarcia muzeum była wyboista. - Rozesłałem listy do 150 potencjalnych sponsorów. Odpowiedział jeden. Krzysztof Wiśniewski, właściciel hurtowni budowlanej, pokrył koszty remontu pomieszczeń. Dzięki grantowi prezydenta Bydgoszczy, mogliśmy wykonać odbitki fotografii i zakupić ramy - mówi Sebastian Malinowski, społeczny kustosz muzeum.

<!** reklama left>Działalność placówki zainaugurowała wystawa „Bydgoski węzeł wodny na zdjęciach i pocztówkach historycznych”. Dokumentują one życie na kanale, pracę barkarzy i śluzowych. Unikatowym eksponatem jest pamiętnik Witolda Wiśniewskiego, który przez wiele lat obsługiwał śluzy. Zobaczyć można starą łódź - „hamburkę”, mundury żeglugi śródlądowej, kotwicę wyłowioną z kanału. Muzeum zacznie przyjmować zwiedzających od poniedziałku.

Otwarciu muzeum towarzyszyła promocja książki „Bydgoski Węzeł Wodny”, w której znalazły się artykuły znawców Kanału Bydgoskiego. Cenne informacje na ten temat przynosi publikacja „Kanał Bydgoski” Marka Badtkego. Autor wpisał tę ponad 200-letnią drogę wodną w szerszy kontekst historyczny i geograficzny. Teza, jaka mu przyświeca, brzmi dosadnie: „Albo Bydgoszcz zwróci się ku historycznym szlakom wodnym i roztropnie wykorzysta ich atuty, albo miasto skarleje, zatraci niepowtarzalność i nie będzie go wcale!”.

Marek Badtke przekonuje, że Kanałowi Bydgoskiemu należy przywrócić znaczenie jako drodze transeuropejskiej i jako okna naszego regionu na świat. Z tym większą radością należy więc powitać takie obywatelskie inicjatywy, jak Fundacja Kanału Bydgoskiego i jego muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!