Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apophis pędzi w naszym kierunku. W nocy z 5 na 6 marca asteroida znajdzie się najbliżej Ziemi. Najważniejsze informacje

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Astronomowie uspokajają, asteroida Apophis nie uderzy w nasz glob i minie Ziemię w odległości 17 mln kilometrów. Ciało niebieskie będzie można obserwować przy wykorzystaniu teleskopów.
Astronomowie uspokajają, asteroida Apophis nie uderzy w nasz glob i minie Ziemię w odległości 17 mln kilometrów. Ciało niebieskie będzie można obserwować przy wykorzystaniu teleskopów. pixabay, zdj. ilustracyjne
Przez Układ Słoneczny przelatują dziesiątki tysięcy obiektów. Nieznaczna część z nich spada na Ziemię. Te mniejsze spalają się w atmosferze, większe mogą zagrozić naszej planecie, a wręcz przynieść koniec ludzkości... Do Ziemi zbliży się asteroida Apophis. Czy powinniśmy się czegoś obawiać? naukowacy uspokajają - zagłada w wyniku kolizji Apopshis z Ziemią nam nie grozi. Kiedy Apophis zbliży się do Ziemi i czy będzie można dostrzec asteroidę gołym okiem? Szczegóły poniżej.

Apophis najbliżej Ziemi w nocy z 5 a 6 marca!

O zbliżającej się do Ziemi asteroidzie Apophis już pisaliśmy w naszych publikacjach. Serwis AstoLife informuje, że w nocy z 5 na 6 marca br. oto ciało niebieskie znajdzie się najbliżej Ziemi. Na szczęście, ryzyko kolizji zostało wykluczone, chociaż wcześniej NASA publikowała ostrzeżenia o potencjalnym ryzyku kolizji asteroidy z naszym globem, ale wszystko wskazuje, że tak się nie stanie.

Tak wygląda asteroida Apophis.
Tak wygląda asteroida Apophis. NASA

"Nadchodzącej nocy, dokładnie o godzinie 02:15 Apophis znajdzie się w odległości 17 milionów kilometrów od Ziemi (44 odległości Ziemia-Księżyc) i z jasnością 16 mag będzie widoczna w gwiazdozbiorze Hydry, blisko najjaśniejszej gwiazdy Alphard.

Apophis. Czy będzie można dostrzec asteroidę gołym okiem?

Zaobserwowanie Apophis wizualnie jest bardzo trudne. Nie zobaczymy jej gołym okiem, ani przez lornetkę, ani nawet przez średniej wielkości teleskopy. Wymaga doskonale ciemnego nieba i bardzo dużego teleskopu - informuje AstroLife.

Wcześniej ostrzegano: Asteroida Apophis uderzy w Ziemię. Czeka nas koniec świata?

W 2005 roku naukowcy stwierdzili, że do zderzenia może dojść z małym prawdopodobieństwem, ok. 0,003 proc. A nawet jeśli do kolizji dojdzie, to katastrofa będzie miała charakter lokalny, porównywalny do uderzenia meteorytu tunguskiego na Syberii w 1908 r. Tylko że i takich skutków nie można bagatelizować. Wtedy obiekt o szacunkowej średnicy 80 m uderzył w odludny obszar tajgi i powalił tysiące kilometrów kwadratowych lasów. Gdyby trafił w gęsto zasiedloną Europę, zginęłyby setki tysięcy ludzi. Jeśli 400-metrowy Apophis ominie Ziemię, to w odległości zaledwie trzech jej średnic, czyli ponad 36 tys. km. Ponieważ znacznie dalej położony Księżyc wpływa na ocean światowy na Ziemi, to przelot planetoidy w tak niewielkiej odległości może zakłócić ruch wód i powietrza, a więc doprowadzić do klęsk żywiołowych.

Asteroida Apophis sfotografowana przez NASA w różnych etapach czasowych.
Asteroida Apophis sfotografowana przez NASA w różnych etapach czasowych. NASA

Aphosis niestety nie będzie widoczna gołym okiem

  • Asteroida Apophis porusza się z prędkością 30,73 km/s, a obieg Słońca zajmuje jej 323 dni i 14 godzin.
  • Według obecnych danych planetoida znajdzie się najbliżej Ziemi w nocy z 5 na 6 marca 2021. Minie nasz glob w odległości 17 mln km.
  • Naukowcy uważają, że planetoida tej wielkości mija naszą planetę w podobnej odległości średnio raz na 1500 lat.
  • NASA zakwalifikowała asteroidę Aphosis jako potencjalnie niebezpieczną.

Sekwencja zdjęć ukazująca ruch planetoidy:

Ilustracja
By Osservatorio Astronomico Sormano - http://www.brera.mi.astro.it/sormano/gallery/INDEX.html#(99942)_Apophis, CC BY-SA 3.0, Link

Apophis uderzy w Ziemię. Co by było, gdyby...

NASA wstępnie oszacowała, że uderzenie Apophisa wyzwoliłoby energię równoważną 1480 megaton trotylu, jednak później zweryfikowała swoje szacunki, które według danych z 2018 roku wynoszą 1200 megaton. Dla porównania największa eksplozja wywołana przez człowieka, bombą termojądrowa zwaną bombą Chruszczowa lub „Car-bombą”, zrzucona próbnie w 1961 roku przez Związek Radziecki na Nową Ziemię, wyzwoliła około 57 megaton. Bomba atomowa Little Boy, która została zrzucona na Hiroszimę, wyzwoliła jedynie energię 0,013 megatony. Energia uderzeń, które odpowiedzialne są za powstanie wielkiego krateru meteorytowego lub katastrofę tunguską, szacowane są na 5–20 megaton. Erupcja wulkanu Krakatau w roku 1883 wyzwoliła energię równoważną 200 megatonom trotylu.

Nie tylko Apophis zagraża Ziemi

Ziemi zagraża również inna asteroida - Bennu - PISALIŚMY O TYM W TEJ PUBLIKACJI. Naukowcy szacują, że uderzenie może nastąpić 25 września 2135 roku. Asteroida Bennu orbituje wokół Słońca, jej obieg wokół tego ciała niebieskiego trwa 435 dni. Z każdym okrążeniem zbliża się do Ziemi o 300 tysięcy kilometrów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera