MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adam Gołąbiewski z Bydgoszczy mistrzem Polski 2022. Szachistów, jak on, jest niewielu

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pan Adam Gołąbiewski z Bydgoszczy gra w szachy od 9. roku życia. - One będą towarzyszyć mi już zawsze - przyznaje
Pan Adam Gołąbiewski z Bydgoszczy gra w szachy od 9. roku życia. - One będą towarzyszyć mi już zawsze - przyznaje Archiwum prywatne
Pan Adam Gołąbiewski właśnie osiągnął największy sukces. Został mistrzem Polski w szachach szybkich. Uwierzcie, takie są.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

od 16 lat

Bydgoszczanin szachy zna od dzieciństwa. - Przygodę z nimi rozpocząłem jednak dość późno, bo w wieku 9 lat - zaczyna pan Adam. - Nawet znacznie młodsze dzieci w nie już grają. Odbywają się Mistrzostwa Polski Przedszkolaków.

Zasady gry w szachy wytłumaczyło mu starsze rodzeństwo. - Siostra i brat - precyzuje mężczyzna. - Oni mieli szachy jako dodatkowy przedmiot w szkole. Rozgrywając partie szachowe z siostrą i bratem, no i przegrywając z nimi, czekałem na moment, kiedy będę mógł jako pierwszy powiedzieć: mat.

Musiał odczekać swoje. - Szachy na Szwederowie w Bydgoszczy maja ponad 40-letnią tradycję. W Szkole Podstawowej 61 w Bydgoszczy, do której uczęszczałem, w IV klasie zacząłem chodzić na lekcje gry w szachy w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy w roku szkolnym 1989/90. W pierwszych swoich zawodach szachowych, tzn. turnieju szachowym, zająłem 2. miejsce w grupie chłopców w ramach nauki przedmiotu w MDK-2 Bydgoszcz. Za namową nauczyciela szachów, pana Andrzeja Karpińskiego, ja i mój kolega (zwycięzca w grupie chłopców) zapisaliśmy się do klubu szachowego w tym emdeku.

Podróże po Polsce

Dzięki grze w szachy młodemu Adamowi udało się zwiedzić prawie całą Polskę, od gór po morze. - Poznałem ludzi, z którymi utrzymuję kontakty do dnia dzisiejszego - kontynuuje. - Spotykamy się na turniejach, ale nie tylko. Odwiedzamy się. Mieszkają w innych miastach Polski, niektórzy zagranicą.

W 1995 roku pan Adam miał wypadek. - Samochód potrącił mnie na pasach - wspomina czytelnik. - Przeszedłem dwie operacje. One diametralnie zmieniły moje życie osobiste. Wtedy rozpoczęła się moja rehabilitacja, która trwa i prawdopodobnie zostanie ze mną na zawsze.

Szachy stały się dla bydgoszczanina formą rehabilitacji, gdy miał kłopoty z pamięcią. - Ćwiczenia szachowe towarzyszyły mi od tamtego momentu. Dostałem od życia drugą szansę i wydaje mi się, że ją wykorzystałem.

Oprócz szachów, zawsze interesował się historią. Taki kierunek też obrał. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalizacja nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

- Pracuję w szkole Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Uczę też dzieci w MDK-5 w Bydgoszczy. Pracuję także w Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start Bydgoszcz”.

Szachy szybkie

Imprezy szachowe, znane nie tylko w naszym województwie, są również jego udziałem. - Zorganizowałem przy współpracy z Miastem Bydgoszcz „Wakacje z szachami”. W BZDZ prowadzę natomiast koło szachowe, a w „Starcie Bydgoszcz” pomagam w organizacji mistrzostw osób niepełnosprawnych w szachach szybkich i błyskawicznych.

W tym roku udało mu się osiągnąć największy sukces. - Zostałem mistrzem Polski w szachach szybkich, kategoria narząd ruchu, a w szachach błyskawicznych zająłem 4. miejsce. Następna okazja do obrony tytułu mistrza Polski nadarzy w Bydgoszczy na kompleksach sportowych Zawiszy. Zawody odbędą się od 19 do 22 lutego 2023 roku.

Pan Adam ma ulubione powiedzenie (to akurat cytat, którego autorem jest Paul Morphy): - Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.

On do życia podchodzi ze spokojem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Adam Gołąbiewski z Bydgoszczy mistrzem Polski 2022. Szachistów, jak on, jest niewielu - Gazeta Pomorska