Abonament RTV w 2019 roku. Zobacz, kto musi go płacić, a kto...

Abonament RTV w 2019 roku. Zobacz, kto musi go płacić, a kto jest zwolniony! [STAWKI, ZNIŻKI]

(maw)

Gazeta Pomorska

Abonament RTV w 2019 roku. Zobacz, kto musi go płacić, a kto jest zwolniony! [STAWKI, ZNIŻKI]

©123RF

W tym roku nie zmieniają się stawki abonamentu RTV. Nadal nie muszą go płacić m.in. emeryci z niskim świadczeniem, osoby po 75. roku życia, bezrobotni czy pobierający zasiłek dla opiekuna.
Abonament RTV w 2019 roku. Zobacz, kto musi go płacić, a kto jest zwolniony! [STAWKI, ZNIŻKI]

©123RF

Za korzystanie z radia w tym roku roku zapłacimy 7 zł miesięcznie (84 zł rocznie), a za korzystanie z radia i telewizji - 22,70 zł za jeden miesiąc (272,40 zł rocznie). - Nadal obowiązują zniżki dla tych abonentów, którzy zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry za więcej niż jeden miesiąc - zaznaczają w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Tak więc za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłaty wyniosą: 44,05 zł za dwa miesiące z góry, 65,35 zł za trzy miesiące z góry, 129,40 zł za sześć miesięcy z góry oraz 245,15 zł za rok z góry.

Z kolei stawki za korzystanie z odbiornika radiofonicznego w 2019 roku wynoszą: 13,60 zł za dwa miesiące z góry, 20,15 zł za trzy miesiące z góry, 39,90 zł za sześć miesięcy z góry oraz 75,60 zł za rok z góry.


Ustawa abonamentowa. Wicemarszałek Tyszka: To "podatek Kurskiego", a nie abonament.W tym roku nie zmienia się krąg osób zwolnionych z płacenia na publiczne media. Nadal opłat nie muszą wnosić m.in. osoby po 75. roku życia, bezrobotni, osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy. Zwolnieni z opłat są też bezrobotni oraz pobierający świadczenie przedemerytalne, jak również otrzymujący zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Zwolnione z opłat są także osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury. Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tak więc emeryt po 60. roku życia, który ma emeryturę niższą niż 2135,76 zł brutto i na poczcie dopełni formalności, nie musi płacić abonamentu RTV.Formalności związane ze zwolnieniem z opłacania abonamentu RTV można załatwić w dowolnym urzędzie pocztowym. Na miejscu trzeba wypełnić specjalny formularz i oświadczenie, że jeśli stracimy prawo do zwolnienia z opłat, to natychmiast poinformujemy o tym pocztę. Chodzi np. o sytuację, gdy bezrobotny podejmuje pracę albo gdy emeryt, po tegorocznej waloryzacji, dostanie świadczenie wyższe niż 2135,76 zł brutto.

Osoby, które chcą zyskać zwolnienie z opłat ze względu na swój wiek, nie muszą już okazywać na poczcie dowodu osobistego, który potwierdzi datę urodzenia.

Czytaj więcej: Abonament RTV 2019 - kary za niepłacenie. Do kogo może przyjść komornik?

Uprawnienia do korzystania z bezpłatnego abonamentu radiowo-telewizyjnego abonent uzyskuje od następnego miesiąca po dopełnieniu niezbędnych formalności na poczcie. Np. jeżeli formalności dopełni w styczniu tego roku, to uprawnienia do zwolnienia uzyska od lutego 2019 roku.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]