Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica Powstania Warszawskiego [RELACJA] [ZDJĘCIA] Obchody z udziałem premiera i prezydenta. Ambasador Niemiec o "żałobie i wstydzie"

AIP
fot. Sylwia Dąbrowa
W Warszawie przez cały dzień odbywają się wydarzenia związane z 75. rocznicą Powstania Warszawskiego. Biorą w nich udział najważniejsze osoby w państwie, m.in. prezydent i premier.

Godzina "W" w Warszawie. Całe miasto stanęło, aby oddać hołd powstańcom

Godzina "W" to kulminacyjny moment obchodów rocznicy wybuchu powstania. Dokładnie o tej porze 75 lat temu powstańcy chwycili za broń i podjęli walkę z nazistowskim okupantem.

Godzina "W" na rondzie Dmowskiego w 2019 r.

Godzina "W" 2019 [ZDJĘCIA] [WIDEO] Warszawa oddała hołd boha...

Setki osób zebrały się na placu Krasińskich przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Punktualnie o 17 w bezruchu stanęli warszawiacy na rondzie Dmowskiego. Na placu Zamkowym uformowano żywy znak Polski Walczącej.

Przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach hołd powstańcom oddały władze miasta - w tym prezydent Rafał Trzaskowski, a także przedstawiciele władz państwowych. Obecni byli też weterani walk, harcerze i zwykli mieszkańcy stolicy.

Źródło:
TVN 24

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski: Nie byliśmy samobójcami

– Nie byliśmy samobójcami. Gotowość oddania życia za ojczyznę należy rozumieć jako najwyższy stopień poświęcenia – powiedział prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Odbyły się tam uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W hołdzie uczestnikom powstania zostały złożone wieńce i kwiaty.

Źródło:
TVN 24

Szef MSZ Niemiec w Muzeum Powstania Warszawskiego: Chciałbym prosić naród polski o przebaczenie

- Wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce. Wstyd mi też, że ta wina po wojnie była zbyt długo przemilczana - powiedział w czwartek szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Minister przyjechał do Warszawy na obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Chciałbym prosić rodziny zabitych i rannych, chciałbym prosić naród polski o przebaczenie – mówił minister spraw zagranicznych Niemiec.

Źródło:
TVN 24

Heiko Maas wraz z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli, a następnie zwiedzili ekspozycję w Muzeum Powstania Warszawskiego i spotkali się z młodzieżą.

– Drodzy młodzi ludzie. Niech pamięć ofiar powstania będzie dla was przykładem solidnej pracy dla pokoju – powiedział szef
polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

"Wielkie ludobójstwo, o którym przez lata PRL-u nic nie mówiono". Prezydent złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary pacyfikacji Woli

Prezydent Andrzej Duda z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej 2500 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli. W krótkim przemówieniu podkreślił, że rzeź Woli "to wielkie ludobójstwo, o którym przez lata PRL-u nic nie mówiono".

– Natomiast fakty są takie, że to olbrzymie cierpienie mieszkańców Warszawy, ludobójstwo na Woli jest czymś, co wymaga upamiętnienia – oświadczył prezydent.

Źródło:
TVN 24

Uczestnicy Marszu Mokotowa oddali cześć twórcom hymnu walczącej dzielnicy

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Mokotowa upamiętniający 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pochód z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji na czele przeszedł do "Gołębnika" - wieży zegarowej, pod którą uczestnicy złożyli wieńce i oddali cześć twórcom "Marszu Mokotowa", będącego hymnem walczącej dzielnicy.

Źródło:
TVN 24

Szefowie MSZ Polski i Niemiec złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli w Warszawie

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Jacek Czaputowicz i Heiko Maas złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli w Warszawie.

Rzeź Woli była realizacją bezpośredniego rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry zamordowano około 50 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej.

Źródło:
TVN 24

75. rocznica Powstania Warszawskiego. Uroczyste obchody w Warszawie

O godz. 10 premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod dzwonem gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego oraz tablicą pamiątkową poświęconą śp. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

- To była walka o przyszłość Polski, przyszłość świata. Powstańcy Warszawscy walczyli o lepszą Polskę, o to, by nasza Ojczyzna mogła istnieć - mówił premier.

O godz. 11 prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy tablicy upamiętniającej 2500 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.

O godz. 16.40 nastąpiło złożenie przez szefa rządu kwiatów przy grobie gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W tym samym miejscu w godzinę "W" (17) prezydent, premier oraz przedstawiciele parlamentu i najważniejszych instytucji państwowych i miejskich wzięli udział w uroczystości oddania hołdu powstańcom pod pomnikiem „Gloria Victis”.

O godz. 20.30 premier i prezydent wezmą udział w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” na pl. Piłsudskiego.

Wydarzenia sprzed 75 lat wspominają politycy.

"Choć nie we wszystkim zgadzali się ze sobą, do walki o ukochane miasto stanęli ramię w ramię. Pamiętając o niezwykłym bohaterstwie Powstańców, Warszawa ma szczególny obowiązek przypominać światu, do czego prowadzi zaślepienie ideologią, agresja i nienawiść" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Wolność ja kocham i rozumiem. Wolności to ja oddać nie umiem" - napisała na Twitterze była premier Beata Szydło. Niektórzy komentatorzy zwrócili uwagę, że Szydło cytując piosenkę "Kocham wolność" popełniła błąd, ponieważ w tekście nie ma "ja". Z kolei według innych była premier cytowała utwór Lao Che "1939".

"Na znak żałoby i wstydu oraz dla uczczenia pamięci tysięcy ofiar Powstania Warszawskiego opuściliśmy flagi przed Ambasadą do połowy masztu. Przekazywanie pamięci o zbrodniach niemieckich jest i pozostanie naszym, Niemców, zadaniem i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń" - napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 75. rocznica Powstania Warszawskiego [RELACJA] [ZDJĘCIA] Obchody z udziałem premiera i prezydenta. Ambasador Niemiec o "żałobie i wstydzie" - Portal i.pl