600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [24.08.2019 r.]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

TUTAJ zarabia się najwięcej! Tobie też wpada tyle na konto? ...

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [24.08.2019 r.] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,365

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xyz

Zabrać wszystko od utrzymania są rodzice... Była nas 6 i rodzice pracowali nic nam nie brakowało... Ostatnio jak byłam w sklepie słyszałam Pana ledwo stojącego na nogach że zrobi sobie jeszcze 2 dzieci i nie bd musiał pracować 🤣🤣

G
Gość
2019-08-24T02:03:59 02:00, Gość:

Dlaczego jedni mogą pracować a inni nie jaki przykład dają dziecio potem się dziwiom że mamy taką mlodziesz popieram

Za te pieniądze proponuje kupić słownik ortograficzny w nie rżnąć kozaka !!!

G
Gość

Dlaczego jedni mogą pracować a inni nie jaki przykład dają dziecio potem się dziwiom że mamy taką mlodziesz popieram

G
Gość
2019-08-24T01:42:39 02:00, Gość:

600 plus dla niepracujących i 100 plus dla pracujących

Popieram

J
Just True

Wystarczy podnieść kwotę wolną od początku do 30000. Żadnego socializmu. My już to przerabialiśmy

G
Gość
600 plus dla niepracujących i 100 plus dla pracujących
G
Gość
2019-08-23T19:46:12 02:00, Damien:

Tak,ja zarabiałem 2000 a zrezygnowałem dla 500 ...

Ktoś tu ma problem z analizą.

2019-08-23T19:56:28 02:00, Gość:

Jak pójdziesz na emeryturę to ciekawe kto na nią będzie robił.

Dzieciaki które miały lżej przez 500plus. Nie mylić z patologią bo to jest mały procet tych co biorą.

Czy Ci co mają wygodnie bez dzieci. Czyli nowoczesna rodzina 2 plus piesek.

Zastanów się!!

2019-08-23T20:36:14 02:00, Gosc:

Patologia sięga dziś 90 procent biednych dzieci przez 500 plus

2019-08-23T21:50:59 02:00, Aaa:

I tu sie ktos myli nie każdego rodzica bylo stac zeby dziecko nawet w szkole jeździlo na wycieczki dzis dzięki temu 500 plus o jakie jest wojna przez zazdrość ludzi płytkich każde dziecko ma na tą wycieczkę nie wyróżnia sie od innych jest zadowolone i też może coś zwiedzić wiec kochany narodzie zastanówcie się co wy pleciecie bo niektórzy z was tez beda mieć kiedyś dzieci

2019-08-23T22:42:38 02:00, Gość:

Dzięki temu że twoje dzieci jeżdżą na wycieczki to emeryci i ręcisci nie mają na tabletki ale pewnie masz to gdzieś ważna twoja szanowna dup!

2019-08-23T22:59:39 02:00, Fanka Pisu:

Widać że niemasz dzieci i musisz nie cierpieć dzieci samolubie a od Pisu wara cwoku

2019-08-23T23:06:14 02:00, Gość:

Emeryci i renciści do tego się sami przyczynili jak Wałęsę wybrali.Ten przemysł wyprzedaż po świecie i umowy śmieciowe wprowadził.Chyba wam pamięć szwankuje.PiS rozdaje wszystkim.A reszta rozdawał by tylko sobie.

2019-08-23T23:17:05 02:00, Ewa:

PiS rozdaje z naszych podatków!

2019-08-24T00:03:36 02:00, Gość:

Nikt nie żałuje na dzieci, ale nie może być tak że matka 16 czy 15 latków siedzi w domu i pobiera 500 , a inni zapieprzaja na ich ubezpieczenie. A co, święte krowy?

święta racja

G
Gość
2019-08-23T17:48:44 02:00, Dgs:

A ja jako przedsiębiorca domagam się aby natychmiast zlikwidować 500plus i wprowadzić umowy śmieciowe bo nawet ukraińcy mi stawiają warunki płacowe min 20zl netto na rękę. Boże spraw aby pisiory zostali odsunięci od władzy i wróciły stare dobre czasy sprzed 2015r.

2019-08-23T20:26:07 02:00, Ja:

Jaka se robisz człowieku!!!!

2019-08-23T20:26:56 02:00, Ja:

Jaja se robisz człowieku!!!!

2019-08-23T20:32:48 02:00, Gosc:

Wtedy glupcze pójdziesz po że rach ulicznych PiS musi wygrac

2019-08-23T21:49:02 02:00, Alojzy:

A co sobie myślisz gnoju że w Polsce ludzie będą jebac za darmo na takich tempaków jak ty, właśnie dzięki PiS każdy ma prawo żądać swoich praw finansowych a nie ze gnoje które wykorzystują ludzi się na nich wzbogacali powodzenia pedale

2019-08-23T22:45:40 02:00, Gość:

Tak jak mówisz wiesz prywaciarz

2019-08-23T23:20:00 02:00, Zbyszek:

Tylko ze ten prywaciarz płaci wysokie podatki na wasze 500plus 300plus i nne gówno plus

👍

G
Gość
2019-08-23T19:46:12 02:00, Damien:

Tak,ja zarabiałem 2000 a zrezygnowałem dla 500 ...

Ktoś tu ma problem z analizą.

2019-08-23T19:56:28 02:00, Gość:

Jak pójdziesz na emeryturę to ciekawe kto na nią będzie robił.

Dzieciaki które miały lżej przez 500plus. Nie mylić z patologią bo to jest mały procet tych co biorą.

Czy Ci co mają wygodnie bez dzieci. Czyli nowoczesna rodzina 2 plus piesek.

Zastanów się!!

2019-08-23T20:36:14 02:00, Gosc:

Patologia sięga dziś 90 procent biednych dzieci przez 500 plus

2019-08-23T21:50:59 02:00, Aaa:

I tu sie ktos myli nie każdego rodzica bylo stac zeby dziecko nawet w szkole jeździlo na wycieczki dzis dzięki temu 500 plus o jakie jest wojna przez zazdrość ludzi płytkich każde dziecko ma na tą wycieczkę nie wyróżnia sie od innych jest zadowolone i też może coś zwiedzić wiec kochany narodzie zastanówcie się co wy pleciecie bo niektórzy z was tez beda mieć kiedyś dzieci

2019-08-23T22:42:38 02:00, Gość:

Dzięki temu że twoje dzieci jeżdżą na wycieczki to emeryci i ręcisci nie mają na tabletki ale pewnie masz to gdzieś ważna twoja szanowna dup!

2019-08-23T22:59:39 02:00, Fanka Pisu:

Widać że niemasz dzieci i musisz nie cierpieć dzieci samolubie a od Pisu wara cwoku

2019-08-23T23:06:14 02:00, Gość:

Emeryci i renciści do tego się sami przyczynili jak Wałęsę wybrali.Ten przemysł wyprzedaż po świecie i umowy śmieciowe wprowadził.Chyba wam pamięć szwankuje.PiS rozdaje wszystkim.A reszta rozdawał by tylko sobie.

2019-08-23T23:17:05 02:00, Ewa:

PiS rozdaje z naszych podatków!

Nikt nie żałuje na dzieci, ale nie może być tak że matka 16 czy 15 latków siedzi w domu i pobiera 500 , a inni zapieprzaja na ich ubezpieczenie. A co, święte krowy?

Z
Zbyszek
2019-08-23T17:48:44 02:00, Dgs:

A ja jako przedsiębiorca domagam się aby natychmiast zlikwidować 500plus i wprowadzić umowy śmieciowe bo nawet ukraińcy mi stawiają warunki płacowe min 20zl netto na rękę. Boże spraw aby pisiory zostali odsunięci od władzy i wróciły stare dobre czasy sprzed 2015r.

2019-08-23T20:26:07 02:00, Ja:

Jaka se robisz człowieku!!!!

2019-08-23T20:26:56 02:00, Ja:

Jaja se robisz człowieku!!!!

2019-08-23T20:32:48 02:00, Gosc:

Wtedy glupcze pójdziesz po że rach ulicznych PiS musi wygrac

2019-08-23T21:49:02 02:00, Alojzy:

A co sobie myślisz gnoju że w Polsce ludzie będą jebac za darmo na takich tempaków jak ty, właśnie dzięki PiS każdy ma prawo żądać swoich praw finansowych a nie ze gnoje które wykorzystują ludzi się na nich wzbogacali powodzenia pedale

2019-08-23T22:45:40 02:00, Gość:

Tak jak mówisz wiesz prywaciarz

Tylko ze ten prywaciarz płaci wysokie podatki na wasze 500plus 300plus i nne gówno plus

E
Ewa
2019-08-23T19:46:12 02:00, Damien:

Tak,ja zarabiałem 2000 a zrezygnowałem dla 500 ...

Ktoś tu ma problem z analizą.

2019-08-23T19:56:28 02:00, Gość:

Jak pójdziesz na emeryturę to ciekawe kto na nią będzie robił.

Dzieciaki które miały lżej przez 500plus. Nie mylić z patologią bo to jest mały procet tych co biorą.

Czy Ci co mają wygodnie bez dzieci. Czyli nowoczesna rodzina 2 plus piesek.

Zastanów się!!

2019-08-23T20:36:14 02:00, Gosc:

Patologia sięga dziś 90 procent biednych dzieci przez 500 plus

2019-08-23T21:50:59 02:00, Aaa:

I tu sie ktos myli nie każdego rodzica bylo stac zeby dziecko nawet w szkole jeździlo na wycieczki dzis dzięki temu 500 plus o jakie jest wojna przez zazdrość ludzi płytkich każde dziecko ma na tą wycieczkę nie wyróżnia sie od innych jest zadowolone i też może coś zwiedzić wiec kochany narodzie zastanówcie się co wy pleciecie bo niektórzy z was tez beda mieć kiedyś dzieci

2019-08-23T22:42:38 02:00, Gość:

Dzięki temu że twoje dzieci jeżdżą na wycieczki to emeryci i ręcisci nie mają na tabletki ale pewnie masz to gdzieś ważna twoja szanowna dup!

2019-08-23T22:59:39 02:00, Fanka Pisu:

Widać że niemasz dzieci i musisz nie cierpieć dzieci samolubie a od Pisu wara cwoku

2019-08-23T23:06:14 02:00, Gość:

Emeryci i renciści do tego się sami przyczynili jak Wałęsę wybrali.Ten przemysł wyprzedaż po świecie i umowy śmieciowe wprowadził.Chyba wam pamięć szwankuje.PiS rozdaje wszystkim.A reszta rozdawał by tylko sobie.

PiS rozdaje z naszych podatków!

P
Patryvja
2019-08-23T19:46:12 02:00, Damien:

Tak,ja zarabiałem 2000 a zrezygnowałem dla 500 ...

Ktoś tu ma problem z analizą.

2019-08-23T20:40:00 02:00, Gosc:

No proszę patologia następna ile masz bachorow chyba z10 że nie pracujesz dorob glupcze więcej zyskasz więcej.

2019-08-23T21:27:13 02:00, Hakeir:

Ty patologiczny polaczku to chyba taki sarkazm byl wiesz o co chodzi tępy chłopczyku? Słuchaj bachorem to może ty byles i będą twoje dzieci. Zagranica takie socjale to norma i inne a kraje sa bardzie rozwinięte ale wy chcecie pozostac zacofani bo dzieciom zalujecie pieprzone gnidy. Patologie widzicie a nigdzie nie zgłosicie takie z was chojraki zasrane. Jestescie śmieciami. Peace

2019-08-23T23:09:03 02:00, Gość:

Są tacy co wogole nie pracują bo mają 500 i wogole nie myślą podiac pracy zgadzam się z tym żeby 600 dla pracujących

Jak dla mnie to pracujący 700, nieroby 400.Jak rodzice pracują to dziecko idzie do przedszkola za które trzeba przecież zaplacic

O
Ola
2019-08-23T22:28:32 02:00, Gość:

Z jakiej racji 400 dla nie pracujących a 600 dla pracujących powinno być naodwrot

A dlatego na przykład ze jak siedzisz z dzieciakiem w domu to np nie płacisz za żłobek czy przedszkole?? Proste?

G
Gość
2019-08-23T19:46:12 02:00, Damien:

Tak,ja zarabiałem 2000 a zrezygnowałem dla 500 ...

Ktoś tu ma problem z analizą.

2019-08-23T20:40:00 02:00, Gosc:

No proszę patologia następna ile masz bachorow chyba z10 że nie pracujesz dorob glupcze więcej zyskasz więcej.

2019-08-23T21:27:13 02:00, Hakeir:

Ty patologiczny polaczku to chyba taki sarkazm byl wiesz o co chodzi tępy chłopczyku? Słuchaj bachorem to może ty byles i będą twoje dzieci. Zagranica takie socjale to norma i inne a kraje sa bardzie rozwinięte ale wy chcecie pozostac zacofani bo dzieciom zalujecie pieprzone gnidy. Patologie widzicie a nigdzie nie zgłosicie takie z was chojraki zasrane. Jestescie śmieciami. Peace

Są tacy co wogole nie pracują bo mają 500 i wogole nie myślą podiac pracy zgadzam się z tym żeby 600 dla pracujących

G
Gość
2019-08-23T19:46:12 02:00, Damien:

Tak,ja zarabiałem 2000 a zrezygnowałem dla 500 ...

Ktoś tu ma problem z analizą.

2019-08-23T19:56:28 02:00, Gość:

Jak pójdziesz na emeryturę to ciekawe kto na nią będzie robił.

Dzieciaki które miały lżej przez 500plus. Nie mylić z patologią bo to jest mały procet tych co biorą.

Czy Ci co mają wygodnie bez dzieci. Czyli nowoczesna rodzina 2 plus piesek.

Zastanów się!!

2019-08-23T20:36:14 02:00, Gosc:

Patologia sięga dziś 90 procent biednych dzieci przez 500 plus

2019-08-23T21:50:59 02:00, Aaa:

I tu sie ktos myli nie każdego rodzica bylo stac zeby dziecko nawet w szkole jeździlo na wycieczki dzis dzięki temu 500 plus o jakie jest wojna przez zazdrość ludzi płytkich każde dziecko ma na tą wycieczkę nie wyróżnia sie od innych jest zadowolone i też może coś zwiedzić wiec kochany narodzie zastanówcie się co wy pleciecie bo niektórzy z was tez beda mieć kiedyś dzieci

2019-08-23T22:42:38 02:00, Gość:

Dzięki temu że twoje dzieci jeżdżą na wycieczki to emeryci i ręcisci nie mają na tabletki ale pewnie masz to gdzieś ważna twoja szanowna dup!

2019-08-23T22:59:39 02:00, Fanka Pisu:

Widać że niemasz dzieci i musisz nie cierpieć dzieci samolubie a od Pisu wara cwoku

Emeryci i renciści do tego się sami przyczynili jak Wałęsę wybrali.Ten przemysł wyprzedaż po świecie i umowy śmieciowe wprowadził.Chyba wam pamięć szwankuje.PiS rozdaje wszystkim.A reszta rozdawał by tylko sobie.

Dodaj ogłoszenie