600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [23.08.2019]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

TUTAJ zarabia się najwięcej! Tobie też wpada tyle na konto? ...

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [23.08.2019] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,238

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Świetny pomysł...nie może tak byc że człowiek cieżko pracuje i jestvtraktowany jak człowiek któremu do pracy nie chce się iść

K
Kg200€
2019-08-22T19:21:52 02:00, Gość:

Wstyd mi za Polaków że są tak pazerni kiedyś Was los zgubi wtedy kazdy z każdym będzie równy tylko biedny człowiek potrafi zrozumieć kryzys

2019-08-22T22:34:04 02:00, Gość:

Nie mylmy kryzysu od żerowania na dzieciach.

2019-08-22T22:37:22 02:00, Gość:

Kiedyś nie bylo żadnego 500 i dzieci sie normalnie wychowało jakos do dziś żyją.

2019-08-22T22:39:08 02:00, Gość:

Kiedyś to nie było nic pomijając nawet żywność! I nie było takich cen jak są dziś!

2019-08-22T22:40:40 02:00, Gość:

A i tak matki wychowały jakoś te dzieci.

2019-08-22T22:45:21 02:00, Gość:

Może i tak ale ciuchy się przekazywało a nie kupowali teraz dziecko w szkole jest takie z bogatych rodzin że jak nie jest się markowym to nie ma się czego przy danej osobie szukać to nie wina dzieci a rodziców że tak podchodzą do sprawy i matki muszą mieć na ubiór dla dziecka!

2019-08-22T22:54:04 02:00, Gość:

Dobrze powiedziane glupota rodzicow. Co za roznica markowe czy nie? Aby bylo czyste nie zniszczone i nie porwane. Markowe to i w lumpie teraz mozna w dobrym stanie kupic czasem nawet z metkami wiec nie opowiadajmy opowiesci dziwnej tresci.

2019-08-22T23:17:10 02:00, Gość:

Wiekszosci rodzicom w dupach sie poprzewracalo przez to 500 i dlatego rzucaja prace. Ale tak bylo jest i bedzie ze ten kto naprawde powinien to dostac to dostanie jedynie kopa w dupe a patol zawsze dostanie.

Patol to cie zrobił

D
Dyskryminator

Co to za pomysł, że dla matek z trojgiem dzieci? A ojciec z trojgiem już być nie może? 21 wiek i taka dyskryminacja?

G
Gość
2019-08-22T19:11:48 02:00, Wiesia:

400 zł to jest pomysł dla ludzi ubogich bo każdy chce żyć trzeba się dzielić z bliźnim pozatym nikt nie krzyczy że z podatków utrzymuje zakłady morderców a biednemu żałować ludzie zastanówcie sie

2019-08-22T21:36:37 02:00, Kolos:

Madrze napisane!! Dzieciom debile zalujecie

2019-08-22T22:30:01 02:00, Gość:

Dzieciom nikt nie żaluje jedynie rodzicom nieronom patolom i moczymordom !

2019-08-22T23:37:24 02:00, Gość:

Skoro kogos nie stac na utrzymanie dzieci to po co je plodzi w takich ilosciach? Dla 500? Czy dla 1000 ktore daja dodatkowo do roku czasu? Tylko niech tacy rodzice pomysla co bedzie pozniej, oddadza dzieci do domow dziecka bo kasa sie skonczy ?

Porozmawiaj z germańcami i angloami, którzy płacą na potęgę dla obcych i nie widzą problemu. Od naszych się odwal.

G
Gość
2019-08-22T19:11:48 02:00, Wiesia:

400 zł to jest pomysł dla ludzi ubogich bo każdy chce żyć trzeba się dzielić z bliźnim pozatym nikt nie krzyczy że z podatków utrzymuje zakłady morderców a biednemu żałować ludzie zastanówcie sie

2019-08-22T21:36:37 02:00, Kolos:

Madrze napisane!! Dzieciom debile zalujecie

2019-08-22T22:30:01 02:00, Gość:

Dzieciom nikt nie żaluje jedynie rodzicom nieronom patolom i moczymordom !

Skoro kogos nie stac na utrzymanie dzieci to po co je plodzi w takich ilosciach? Dla 500? Czy dla 1000 ktore daja dodatkowo do roku czasu? Tylko niech tacy rodzice pomysla co bedzie pozniej, oddadza dzieci do domow dziecka bo kasa sie skonczy ?

P
Paweł

No tak... 6 osobowa rodzina z bezrobotnymi rodzicami otrzymuje ok 3600zl/mies za nic nierobienie (cztery razy 500plus, do tego zasiłek rodzinny ok 100zl na każde dziecko i po ok 600zl zasiłku dla każdego z bezrobotnych rodziców) często jest to kwota, którą zarabia jeden pracujący ojciec, który utrzymuje całą rodzinę.

G
Gość
2019-08-22T19:21:52 02:00, Gość:

Wstyd mi za Polaków że są tak pazerni kiedyś Was los zgubi wtedy kazdy z każdym będzie równy tylko biedny człowiek potrafi zrozumieć kryzys

2019-08-22T22:34:04 02:00, Gość:

Nie mylmy kryzysu od żerowania na dzieciach.

2019-08-22T22:37:22 02:00, Gość:

Kiedyś nie bylo żadnego 500 i dzieci sie normalnie wychowało jakos do dziś żyją.

2019-08-22T22:39:08 02:00, Gość:

Kiedyś to nie było nic pomijając nawet żywność! I nie było takich cen jak są dziś!

Teraz jest wszystko a i pieniadze inne, jedyne co sie zmienilo to, to ze wiekszosci spoleczenstwa sie w dupach poprzewracalo.

G
Gość
2019-08-22T19:21:52 02:00, Gość:

Wstyd mi za Polaków że są tak pazerni kiedyś Was los zgubi wtedy kazdy z każdym będzie równy tylko biedny człowiek potrafi zrozumieć kryzys

2019-08-22T22:34:04 02:00, Gość:

Nie mylmy kryzysu od żerowania na dzieciach.

2019-08-22T22:37:22 02:00, Gość:

Kiedyś nie bylo żadnego 500 i dzieci sie normalnie wychowało jakos do dziś żyją.

2019-08-22T22:39:08 02:00, Gość:

Kiedyś to nie było nic pomijając nawet żywność! I nie było takich cen jak są dziś!

2019-08-22T22:40:40 02:00, Gość:

A i tak matki wychowały jakoś te dzieci.

2019-08-22T22:45:21 02:00, Gość:

Może i tak ale ciuchy się przekazywało a nie kupowali teraz dziecko w szkole jest takie z bogatych rodzin że jak nie jest się markowym to nie ma się czego przy danej osobie szukać to nie wina dzieci a rodziców że tak podchodzą do sprawy i matki muszą mieć na ubiór dla dziecka!

2019-08-22T22:54:04 02:00, Gość:

Dobrze powiedziane glupota rodzicow. Co za roznica markowe czy nie? Aby bylo czyste nie zniszczone i nie porwane. Markowe to i w lumpie teraz mozna w dobrym stanie kupic czasem nawet z metkami wiec nie opowiadajmy opowiesci dziwnej tresci.

Wiekszosci rodzicom w dupach sie poprzewracalo przez to 500 i dlatego rzucaja prace. Ale tak bylo jest i bedzie ze ten kto naprawde powinien to dostac to dostanie jedynie kopa w dupe a patol zawsze dostanie.

G
Gość

I tak tego nie wprowadzą a wy się nakręcacie a pierd..... Jedno i to samo Za moje za moje i za moje rzygać się chce

G
Gość
2019-08-22T21:31:05 02:00, Gość:

800zł dla pracujacych,a dla siedzących w domu 200zł to kazdy by się ruszył do pracy

2019-08-22T22:39:21 02:00, Gość:

Mądrze napisane.

2019-08-22T22:42:18 02:00, Gość:

Ciekawe ja mam problem z kręgosłupem złamana kość ledzwiowa 4 za długo siedzę jest źle bo rwie za długo stoję nie wyrabiam przy obciążeniu mam dwoje dzieci i nie należy mi się żadna grupa więc co mam zrobić no tak zapomniałam usiąść na wózku gdzie nie da się ujechac przy dłuższym siedzeniu a może wg usunąć sobie kręgosłup aby było mi lepiej i iść i tyrac?

A gdzie ojciec tych dzieci? Tu ludzie pisza o typowych nierobach a te samotne matki najczesciej wlasnie z dzieci kasy utrzymuja swoich gachow alkocholikow pasozytow i nierobow zyjac bez slubu. Jesli ojca nie ma to sa tez alimenty i rodzinne

G
Gość
2019-08-22T19:21:52 02:00, Gość:

Wstyd mi za Polaków że są tak pazerni kiedyś Was los zgubi wtedy kazdy z każdym będzie równy tylko biedny człowiek potrafi zrozumieć kryzys

2019-08-22T22:34:04 02:00, Gość:

Nie mylmy kryzysu od żerowania na dzieciach.

2019-08-22T22:37:22 02:00, Gość:

Kiedyś nie bylo żadnego 500 i dzieci sie normalnie wychowało jakos do dziś żyją.

2019-08-22T22:39:08 02:00, Gość:

Kiedyś to nie było nic pomijając nawet żywność! I nie było takich cen jak są dziś!

2019-08-22T22:40:40 02:00, Gość:

A i tak matki wychowały jakoś te dzieci.

2019-08-22T22:45:21 02:00, Gość:

Może i tak ale ciuchy się przekazywało a nie kupowali teraz dziecko w szkole jest takie z bogatych rodzin że jak nie jest się markowym to nie ma się czego przy danej osobie szukać to nie wina dzieci a rodziców że tak podchodzą do sprawy i matki muszą mieć na ubiór dla dziecka!

Dobrze powiedziane glupota rodzicow. Co za roznica markowe czy nie? Aby bylo czyste nie zniszczone i nie porwane. Markowe to i w lumpie teraz mozna w dobrym stanie kupic czasem nawet z metkami wiec nie opowiadajmy opowiesci dziwnej tresci.

G
Gość
2019-08-22T19:21:52 02:00, Gość:

Wstyd mi za Polaków że są tak pazerni kiedyś Was los zgubi wtedy kazdy z każdym będzie równy tylko biedny człowiek potrafi zrozumieć kryzys

2019-08-22T22:34:04 02:00, Gość:

Nie mylmy kryzysu od żerowania na dzieciach.

2019-08-22T22:37:22 02:00, Gość:

Kiedyś nie bylo żadnego 500 i dzieci sie normalnie wychowało jakos do dziś żyją.

2019-08-22T22:39:08 02:00, Gość:

Kiedyś to nie było nic pomijając nawet żywność! I nie było takich cen jak są dziś!

2019-08-22T22:40:40 02:00, Gość:

A i tak matki wychowały jakoś te dzieci.

Może i tak ale ciuchy się przekazywało a nie kupowali teraz dziecko w szkole jest takie z bogatych rodzin że jak nie jest się markowym to nie ma się czego przy danej osobie szukać to nie wina dzieci a rodziców że tak podchodzą do sprawy i matki muszą mieć na ubiór dla dziecka!

G
Gość
2019-08-22T21:31:05 02:00, Gość:

800zł dla pracujacych,a dla siedzących w domu 200zł to kazdy by się ruszył do pracy

2019-08-22T22:39:21 02:00, Gość:

Mądrze napisane.

Ciekawe ja mam problem z kręgosłupem złamana kość ledzwiowa 4 za długo siedzę jest źle bo rwie za długo stoję nie wyrabiam przy obciążeniu mam dwoje dzieci i nie należy mi się żadna grupa więc co mam zrobić no tak zapomniałam usiąść na wózku gdzie nie da się ujechac przy dłuższym siedzeniu a może wg usunąć sobie kręgosłup aby było mi lepiej i iść i tyrac?

G
Gość
2019-08-22T19:21:52 02:00, Gość:

Wstyd mi za Polaków że są tak pazerni kiedyś Was los zgubi wtedy kazdy z każdym będzie równy tylko biedny człowiek potrafi zrozumieć kryzys

2019-08-22T22:34:04 02:00, Gość:

Nie mylmy kryzysu od żerowania na dzieciach.

2019-08-22T22:37:22 02:00, Gość:

Kiedyś nie bylo żadnego 500 i dzieci sie normalnie wychowało jakos do dziś żyją.

2019-08-22T22:39:08 02:00, Gość:

Kiedyś to nie było nic pomijając nawet żywność! I nie było takich cen jak są dziś!

A i tak matki wychowały jakoś te dzieci.

G
Gość
2019-08-22T21:31:05 02:00, Gość:

800zł dla pracujacych,a dla siedzących w domu 200zł to kazdy by się ruszył do pracy

Mądrze napisane.

Dodaj ogłoszenie