Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

29. EnergaCAMERIMAGE w sobotę startuje w Toruniu. To międzynarodowe święto filmu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
W sobotę na Jordankach rusza 29. EnergaCAMERIMAGE. Na zdjęciu twórca festiwalu Marek Żydowicz
W sobotę na Jordankach rusza 29. EnergaCAMERIMAGE. Na zdjęciu twórca festiwalu Marek Żydowicz Grzegorz Olkowski
Przez najbliższy tydzień Toruń będzie stolicą światowego kina. Wszystko za sprawą 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE, który odbywać się będzie w CKK Jordanki i kilku innych miejscach. Na galach pojawią się m.in. Kenneth Branagh, Denis Villeneuve czy Cary Joji Fukunaga, reżyser ostatniego filmu o Bondzie.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Rolę Centrum Festiwalowego po raz kolejny pełnić będzie CKK Jordanki, gdzie zaplanowano najważniejsze wydarzenia, w tym gale otwarcia i zamknięcia. Projekcje filmowe, warsztaty, seminaria, wystawy i spotkania z twórcami w ramach festiwalu odbywać się będą również w CSW „Znaki Czasu”, Teatrze im. Wilama Horzycy i w siedzibie Fundacji Tumult.

Polecamy

Goście przyjadą z przesłaniem

- Festiwal to święto mądrych i wrażliwych ludzi. Pokażemy 231 filmów z całego świata. Przyjedzie do Torunia plejada wybitnych artystów ze wszystkich kontynentów. Autorzy zdjęć, reżyserzy, aktorzy - tłumaczy Marek Żydowcz, dyrektor EnergaCAMERIMAGE. - Kwalifikuję do festiwalu filmy, które podejmują ważne tematy, operując przy tym językiem estetyki ruchomej fotografii tak, by wprowadzić widza na wyższy poziom identyfikacji z bohaterami opowieści… aż do współodczuwania. Nie kieruję się modą czy narzucanymi przez różne środowiska manifestami.

Goście tegorocznego festiwalu, a będzie ich naprawdę sporo, zafundują widowni wiele nietypowych atrakcji. Na liście znaleźli się między innymi: Vittorio Storaro, Philippe Rousselot, Jost Vacano, Robert Yeoman, Brunno Delbonnel, Elen Lotman, Ed Lachman, Jose Luis Alcaine, Greig Fraser, Marcel Zyskind, Lawrence Sher, Martin Ruhe, Linus Sandgren, Seamus McGarvey.

- Joe Wright zaprezentuje swoje najnowsze dzieło „Cyrano” i pokieruje obradami jury konkursu głównego. Denis Villeneuve pokaże “Diunę” i spotka się z widzami, Joel Cohen zaprezentuje “Makbeta” i opowie widzom dlaczego i jak realizował to wizualne dzieło sztuki, Kenneth Branagh osobiście zapowie swój, oparty na własnej biografii, najnowszy film oraz spotka się z widzami i studentami. Jestem pewny, że ta rozmowa będzie bardzo pouczająca dla studentów szkół filmowych i zwykłych widzów - wylicza Marek Żydowicz. - Nie można pominąć przyjazdu Cary’ego Fukunagi – reżysera ostatniej odsłony sagi o agencie 007. Julian Sands uraczy nas spektaklem poezji romantycznej. Udało mi się go namówić, by uwzględnił w scenariuszu, obok poezji Shelleya i Keatsa, także wiersze Norwida.

Powstanie SPA dla intelektu

Festiwal EnergaCamerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Międzynarodową, rozpoznawalną na świecie imprezę, kierującą uwagę przede wszystkim na sztukę operatorską, powołał do życia w 1993 roku Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult. Ostatnia toruńska edycja odbyła się w 1999 r. W kolejnych latach (2000-2009) festiwal przeniesiony został do Łodzi, a następnie (2010-2018) do Bydgoszczy. Powrót tego wydarzenia do Torunia w 2019 wiąże się z powołaniem do życia instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i planami budowy w obiektu służącego potrzebom tej instytucji. Ten ma stanąć w mieście do 2025 roku. Szacunkowa wartość inwestycji to 600 mln zł.

- Chcemy stworzyć centrum odnowy duchowo-artystycznej. Takie SPA dla intelektu i wrażliwości artystycznej. Dookoła dominuje populizm. Media serwując tzw. kulturę lub rozrywkę ogłupiają młodych ludzi - mówi Marek Żydowicz. - Programy, takie jak “Hotel Paradise”, “Naked Attraction”, (który można by nazwać “Poznaj mnie po genitaliach”), “40 kontra 20” i inne, to szczyt prymitywizmu. Tak niszczy się piękno, delikatność i wrażliwość. Nobilitowanie prostactwa, pornografii, chamstwa jest równie groźne jak zagrożenie klimatyczne. Barbarzyńcy walczący o władzę, barbarzyńcy w firmach, niestety także w sztuce, oszuści w galeriach sztuki, sprzedawcy nienawiści w kinie i tym podobni… to zaraza. Powrót do wartości, które ukształtowały naszą cywilizację jest konieczny.

Wystawa towarzyszy festiwalowi

Ważną imprezą towarzyszącą tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE jest wystawa Patricii Piccinini „Jesteśmy!". Po raz pierwszy w Polsce można zobaczyć prace cenionej na świecie australijskiej rzeźbiarki, w tym prezentowane z wielkim sukcesem rzeźby z Biennale w Wenecji.

Polecamy

Patricia Piccinini, tworząc realistyczno-futurystyczne narracje dotyczące istotnych kwestii współczesnego życia, klimatu i technologii, używa silikonu, włókna szklanego, nylonu, plastiku i ludzkich włosów. Osiąga dzięki temu ekstremalnie realistyczny wyraz rzeźb. Widz w oszołomieniu ogląda każdy ich szczegół. Artystka bawi się wyobraźnią zderzając dziwaczność z makabrą.
Rzeźby, instalacje oraz prezentacje wideo artystki można oglądać w CSW aż do 10 kwietnia 2022 roku. Ekspozycja zajmuje ok. 2000 metrów kwadratowych. Organizatorem wystawy jest Fundacja Sztuki Świata, założona w 2006 roku przez reżysera Davida Lyncha oraz dyrektora Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE Marka Żydowicza, który jest jednocześnie kuratorem wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 29. EnergaCAMERIMAGE w sobotę startuje w Toruniu. To międzynarodowe święto filmu - Nowości Dziennik Toruński