Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Polonii i Polaków za Granicą

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Dzień Flagi wprowadzono w 2004 roku na mocy ustawy. Miało to być między innymi uzupełnienie obchodzonego 2 maja od 2002 roku Dnia Polonii.
Dzień Flagi wprowadzono w 2004 roku na mocy ustawy. Miało to być między innymi uzupełnienie obchodzonego 2 maja od 2002 roku Dnia Polonii. Andrzej Banas Polska Press
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. - Niech świadomość przynależności do Narodu Polskiego będzie dla Państwa zawsze powodem do dumy, a biało-czerwona flaga i orzeł biały zawsze i nierozerwalnie łączą Was z ukochaną Ojczyzną - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Dzień Flagi wprowadzono w 2004 roku na mocy ustawy. Miało to być między innymi uzupełnienie obchodzonego 2 maja od 2002 roku Dnia Polonii.

W uzasadnieniu podkreślono m.in., że jest to „wspomnienie czasów PRL, kiedy to władze, walcząc z przejawami oddolnego patriotyzmu, nakazywały zdejmowanie flag po święcie 1 maja, tak aby nie pozwolić Polakom czcić rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja”.

W ostatnich latach powszechne stało się także noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Następnie był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.

Święto Polonii i Polaków za Granicą

- Niech świadomość przynależności do Narodu Polskiego będzie dla Państwa zawsze powodem do dumy, a biało-czerwona flaga i orzeł biały zawsze i nierozerwalnie łączą Was z ukochaną Ojczyzną - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Dniu Polonii i Polaków za Granicą.

- Dziękuję za oddanie, z jakim wypełniają państwo swoje powołanie, szczególnie w obecnej, bardzo trudnej sytuacji epidemicznej. To dzięki państwa ofiarnej pracy młode pokolenie Polaków czuje więź emocjonalną, językową i kulturową z ojczyzną swoich przodków. Dziękuję także rodzicom i uczniom, którzy rozumieją, że dwujęzyczność, dwukulturowość stanowi niepodważalną pozytywną wartość - mówił.

Przy okazji tego święta, marszałek Senatu podkreślił, że "nie możemy obojętni, gdy łamane są prawa Polaków od pokoleń mieszkających na Białorusi". - Nie możemy godzić się na to, że przedstawiciele mniejszości polskiej, między innymi pani Andżelika Borys, Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i wielu, wielu innych, poddawani są haniebnym represjom- mówił.

Grodzki po raz kolejny wewzał reżim Aleksandra Łukaszenki do "natychmiastowego uwolnienia bezprawnie więzionych, a także do zaniechania antypolskiej kampanii propagandowej oraz represji wobec polskiej mniejszości, w tym polskich organizacji i szkół społecznych oraz państwowych".

100. rocznica wybuchu trzeciego Powstania Śląskiego

Prezydent Andrzej Duda weźmie w niedzielę udział w uroczystościach na Górze św. Anny z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Prezydent przekaże pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich- informuje Kancelaria Prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Polonii i Polaków za Granicą - Portal i.pl